י"ט אב התשע"ח

השפעת הפורנו על הזוגיות

השפעת הפורנו על הזוגיות

מאת: דורית בר, עובדת סוציאלית ויועצת זוגית

גדלתי עם אבא אלים ואמא מוכה, ומגיל עשר לערך התחלתי לשאול מה יאפשר לאנשים לממש אהבה במערכות יחסים.

רק בשנות השלושים (אני בת 43) הבנתי ששורש הריפוי הרגשי נמצא במיניות. מאז אני בהתמסרות מוחלטת להבנה, לימוד והעמקה בתחום.

לפני יומיים קראתי בפייסבוק פוסט של מיכל פרינס, חברה לדרך, על פורום בנושא חשיפה של ילדים לפורנו, ועבורי זה כמו היענות לתפילה שנכחה בלבי הרבה מאד שנים - שנרים את הכפפה יחד ושנמצא דרך למנוע חשיפה של ילדים לפורנו - והנה עכשיו זה קורה.

אחלוק כמה תובנות חשובות שעולות בי בנושא פורנו, הנזקים שלו והבורות שניכרת בתחום:

1. אין כלל ספק שהחינוך המיני הפופולרי היום לילדים ונוער הוא החינוך הפורנוגרפי. בהיעדר חלופה הגיונית ובריאה - ילדים לומדים דרך הטלפון / המחשב, וגדלים עם מידע כוזב ושגוי מהיסוד על דימוי גוף, על עונג ועל תקשורת אינטימית.

הם לא יודעים ולא לומדים שמיניות בריאה ושמחה נובעת מקשר רגשי קרוב, וכשהם גדלים הם מתקשים לבסס כזה סוג של קשר.

2. הפורנו למעשה "מנצל" מינית את הצופה, כי הוא "לוקח" אותו / אותה למסע, שהצופה לא באמת בחר בו. הצופה לכאורה בחר בו כי הוא לחץ על הכפתורים במחשב, אולם אף ילד/ה לא באמת יודעים כמה מרעילה נפשית ותודעתית הצפייה בפורנוגפיה.

3. בשנים האחרונות פונים אליי לייעוץ יותר ויותר גברים צעירים (18-21). הם מבקשים ייעוץ טלפוני כי הם מכורים לפורנו.

הפנייה שלהם בדרך כלל מלווה בבושה רבה, הססנות וסבל עצום. הם מתארים סימפטומים כמו - ירידה בתפקוד המיני, קושי ליצור תקשורת רגשית אינטימית עם נער / נערה ותחושת אין אונים אל מול ההתמכרות.

4. בקליניקה אני פוגשת - לכאורה - זוגות שמבקשים עזרה בתקשורת האינטימית, אחרי תשאול ראשוני במקרים רבים אני מגלה שאחד מבני הזוג או שניהם צורכים פורנו, בתדירות נמוכה או גבוהה.

ההשפעות של הפורנו על היחסים - ירידה בתשוקה, ירידה בתפקוד המיני וניכור רגשי בין בני הזוג.

5. תהליך הגמילה מפורנו הוא קשה, ארוך (יכול להימשך בין מספר חודשים לשנה ולפעמים גם יותר מכך).

הקושי העיקרי הוא שהפורנו מהווה תחליף מיידי ונגיש לתקשורת רגשית, אינטימית, חברית וקרובה.

הפורנו בוודאות פוגע ביכולת של בני אדם להתקרב בפשטות ובאנושיות זה לזה, זה לזו, ולכאורה מחליף את הכמיהה הזו בגירוי מיני עקר מתוכן, אלים וחודרני.

6. להבנתי, יש קשר בין התרחבותה של תעשיית הפורנו, שגשוגה של תעשיית הזנות והמספרים ההולכים וגדלים של פגיעות מיניות בכל גיל.

כאן חשוב גם לציין שלפי מידע שלמדתי במסל"ן - מרכז סיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית - 85% מהפגיעות המיניות נעשות על ידי אדם מוכר.

כלומר, כל עוד החינוך הפופולרי הוא פורנוגרפי - אנחנו מגדלים (שלא במתכוון) דור של אנשים לא קשובים, לא אינטימיים לא מחוברים לרגשי ולאנושי. ואז בסיטואציות חבריות ומשפחתיות קורות יותר ויותר פגיעות מיניות.