ברוכים הבאים, אורח

למה ההגזמה הזאת עם הצעדים?
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: למה ההגזמה הזאת עם הצעדים? 583 צפיות

למה ההגזמה הזאת עם הצעדים? לפני 9 שנים, 7 חודשים #70545

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
היום זה נראה לי כל כך מובן, עד שקשה לי להבין איך חשבתי אחרת, אבל זה לא תמיד היה ככה. למעשה, עד שהגעתי לקרקעית של החיים שלי, לא ידעתי כמעט כלום על התמכרויות, צעדים או קבוצות. ידעתי משהו באופן מעורפל על כך ש AA זה ראשי תיבות של "אלכוהוליסטים אנונימיים" וראיתי כמה סצנות בסרטים שבהן רואים קבוצת אנשים יושבת במעגל וכל אחד מציג את עצמו "קוראים לי פלוני ואני אלכוהוליסט", אבל זה היה יותר בקטע של גיחוך מאשר משהו רציני.

מאז עברו קצת מים בירדן, וחברים חדשים שמגיעים לפורום או למייל היומי שואלים אותי (מי בהתעניינות ומי בהתנגדות ובהתרסה), מה ההגזמה הזאת עם הצעדים? יש גם כאלו שטוענים שהרצינות בה אנחנו (אלו שעובדים את 12 הצעדים) לוקחים את הספרות של התכנית היא בגדר אובססיה. אלו כמו אלו - אין לי תלונות עליהם, ולו מהסיבה הפשוטה, שכך בדיוק חשבתי בעצמי כאשר אני הגעתי לכאן.

לפני קצת יותר משלוש שנים, התרסקתי. הגעתי אל הקרקעית ופניתי לקבלת עזרה. האדם אליו פניתי, זיהה את המצוקה והפנה אותי לטיפול מקצועי אצל פסיכולוג שאיבחן אותי כמכור לתאווה והמליץ לי על 12 הצעדים. באותה תקופה שמור עיניך בעברית היה קיים בצורה תיאורטית בלבד, כיון שלא היתה שום תקוה למי שהגיע לכאן וזעק "הצילו". המייל היומי הכיל בעיקר פניות לחברים שישלחו טיפים שלהם להתמודדות עם התאווה, והפורום אסף אליו חברים מיואשים שעסקו בספירת הימים עד הנפילה הבאה, כשכל אחד מנסה לעודד את השני, אבל בלי שום דרך או בשורה.

אז הצטרפתי לשמור עיניך באנגלית, ושם נחשפתי לראשונה לעולם של הצעדים. כמו כל חבר חדש, התמודדתי עם הקשיים להצטרף לתכנית, השאלות האם זה מתאים לדרך החיים עליה גדלתי וכן הלאה וכן הלאה, אבל היה דבר נוסף שהפריע לי מאוד, וזה היה הדביקות הכמעט דתית בתכנית. כאשר שמעתי את המנחה מצטט קטע מהספר הגדול עם ציון מספר העמוד ומסביר כמה זה מדוייק, זה עשה לי רע. יכולתי לקבל את הרעיון הכללי של כך שיש כאן פיתרון שהגויים מצאו והוא תקף גם אצלנו, אבל לא יכולתי לקבל את היחס הזה שהיה נראה לי מוגזם ביותר. הדבר הנוסף בסגנון שהפריע לי היה ההרגשה של הצועדים כאילו זאת הדרך היחידה ואין בילתה.

דיברתי על זה עם אשתי, שכמו תמיד הקשיבה לי עד הסוף ונתנה לדברים שלי "להדהד" (תודה ל'נתן במתנה' על ההגדרה), ולבסוף גם עזרה לי להבין שכעת אין לי משהו אחר, ואם לא מתאים לי הסגנון אז אני לא חייב לקבל אותו, וזה היה נראה כמו פיתרון טוב לאותו זמן.

אני מספר את כל זה כדי להראות שהרתיעה הזאת היא הגיונית וטבעית, ואין לי בעיה איתה. אולי אפילו כדאי לי להזכיר לעצמי מפעם לפעם את הרתיעה הזאת שאותה חשתי, כדי שאוכל להבין טוב יותר את החבר החדש, ולהגיב לו כפי שהייתי רוצה שיגיבו אליי.

ובכל זאת, אחרי הכל, הפכתי גם אני לכזה, ואני בטוח שאנשים שקוראים אותי היום אומרים עליי את אותם דברים שאמרתי על קודמיי. בשורות הבאות אנסה להסביר מעט את הדברים. לא הסברים שנועדו לשכנע מישהו שאני צודק, אלא הסברים שאולי יעזרו לחברים אחרים להסכים שיש גם היגיון בדרך הזו, גם אם הם אינם מסכימים עליה.

את הצעדים אף אחד לא עושה כי התחשק לו. כל מי שהצטרף לצעדים ועושה אותם ברצינות, זה אדם שניסה הכל לפני כן ולא הצליח, והצעדים היתה האופציה האחרונה (או זאת שאחרי האחרונה). אם היתה לי דרך אחרת עובדת - לא הייתי מגיע לצעדים. זה קצת כמו לעשות איזה טיפול רפואי מאוד חזק, שברור שהוא מגיע רק כאופציה אחרונה, אחרי שכל שאר האפשרויות האחרות נוסו ורק במקרה שהן באמת לא צלחו.

מכאן מגיעה הגישה שבעצם הופכת את הצעדים ל"בלעדיים" עבור אלו שבחרו בהם. לא בגלל שהיה להם מגוון רחב של בחירות שבסופו של דבר נבחרה הדרך "הטובה ביותר", אלא מכיון שלא היתה לנו שום בחירה אחרת, וממילא הצעדים היו הדרך "היחידה ביותר".

האם זה נכון עבור כל אחד שמתמודד עם התאווה? לא ולא! ראשית כל, ישנם רבים שאינם מכורים, ועבורם אין צורך להגיע לטיפול הרפואי הזה, והם יכולים להשתמש בכלים הרגילים של התמודדות עם כל פיתוי וקושי. לכן המדריך של שמור עיניך לא מתחיל עם הצעדים, והם רק כלי אחד למי שניסה את כל הכלים שלפניו ולא הצליח. יש מסננים וחבר מלווה, יש שבועות ויש התעמלות וכן הלאה, אחד מהכלים האלו יכול לעזור, ואם לא אחד אז שילוב של כמה.

אבל גם עבור מי שמכור, אי אפשר לומר שזאת הדרך היחידה. אלוקים מספיק גדול כדי למצוא הרבה דרכים עבור הילדים שלו, והצעדים היא רק דרך אחת מהן. העובדה שהיא עבדה עבורי, לא בהכרח אומרת שהיא תעבוד עבור מישהו אחר, והעובדה שדרכים אחרות לא עבדו עבורי - לא בהכרח אומרת שהן לא יעבוד גם עבור מישהו אחר. זה מצד אחד, אבל מצד שני, צריך לתת משקל גם לעובדות, והעובדה היא שהדרך המקובלת ביותר בעולם כולו להתמודדות עם התמכרויות היא שיטת הצעדים, ומליוני אנשים קיבלו את החיים שלהם במתנה בזכותם. גם כאשר מדובר על ההתמודדות הספציפית שלנו כאן עם התאווה, ההיסטוריה של שמור עיניך מוכיחה שהדרך שהוכיחה את עצמה הכי טוב היתה הדרך של הצעדים, ורוב מוחלט של אלו שהגיעו לכאן עם בעיה קשה והצליחו לפתור אותה היא הדרך הזאת.

וכעת היחס לספר הגדול. שיהיה ברור - הספר לא קדוש בשום קדושה, ונקרא כך בגלל שהודפס בטעות על דפים עבים והיה נראה גדול. זה כל הסיפור. היחס שלי אליו הוא כמו היחס למרשם של רופא. הכלל ההלכתי "חמירא סכנתא מאיסורא" מתאים כאן מאוד. אני מדייק במה שכתוב בו כי הוא המרשם לתרופה היחידה שעובדת למחלה המסוכנת שלי. גם לסרטן יש עוד תרופות, אבל מי שכל התרופות לא הצליחו והרופאים ממליצים לו על כימותרפיה, לא יזלזל בדברי הרופאים, גם אם הם גויים, ובודאי שידייק בכל מילה מההוראות שלהם לגבי התרופות.

אז נכון שלחבר החדש או למשקיף מן הצד זה נראה מוגזם, וזה בסדר. אני לא מנסה לשכנע אף אחד לחשוב כמוני. אני רק מסביר למה אני כזה, אולי זה יועיל למישהו.
[/quote]
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: למה ההגזמה הזאת עם הצעדים? לפני 9 שנים, 7 חודשים #70547

• אסירותודה
  • רצף ניקיון נוכחי: 6040 ימים
  • מנהל
תודרבה. גמני כזה. אמנם הגעתי חודשים אחריך, אך עודני זוכר את השיח. והאמת, הוא לא משתנה, במחזוריות טבעית (של מכורים ושאינם?!)  מדי פעם הוא עולה, הנה תזכורת קטנה, יש את המצדדים, יש את התוהים, יש את התוקפים. יש גם את המתקיפים והמותקפים. כולם כאן. בעיקר מי שזכה והתחבר לאביו שבשמיים ונשאר נקי. אל לו למי מאיתנו להתרגש. נעשה את המוטל עלינו ונשמור על רוח ההחלמה. שיהא לכולנו בהחלמה.
מכה אב התשס"ה הנס האישי שלי ממשיך, רק להיום. אפשר לקרוא עליו כאן

בעניין: למה ההגזמה הזאת עם הצעדים? לפני 9 שנים, 7 חודשים #70583

• improvementway
  • רצף ניקיון נוכחי: 40 ימים
  • חבר ותיק
אני יכול רק לדבר בשם עצמי, בתור אדם שמנסה להתמודד בלי שיטות ובלי צעדים, הפסקתי לקרוא את המסרים היומיים כי תמיד הרושם שאני מקבל שם זה "אתה מכור, אתה לא יכול, אתה אבוד בלי הצעדים, זה חזק ממך". זה מייאש אותי. השתחררתי מ התמכרות לסיגריות ומהתמכרות לקפה. זו יותר קשה בשבילי, אני מודע. אבל עד למסקנה שאין לי דרך אחרת הדרך רחוקה.

אני לא קורא את המסרים היומיים, אני לא פותח את הפורום של הצעדים, וכאן אני משתדל להתרחק משרשורים של צעדים. זה מייאש אותי.

לא אכפת לי מה אחרים עושים כל עוד זה עוזר להם וטוב להם, אבל רק אל תייאשו אותי.

בעניין: למה ההגזמה הזאת עם הצעדים? לפני 9 שנים, 7 חודשים #70585

• avi408
  • דירוג כסף
אנסה לדבר מנסיוני הקט ואקווה שלא תצא שגגה מתחת מקלדתי.
תכנית ה12 צעדים בשבילי הוא כמו תרופה לכל דבר ועניין, אמנם לא מחלה גופנית אלא מחלה מסוג אחר וכך אני גם מתייחס אליה אמת למי שלא צריך את התרופה הזאת בגלל שהוא לא חולה במחלה הזאת בוודאי שאינו צריך לקחת אותה ואולי אפילו היא תזיק לו כמו בכל תרופה אחרת שללא התייעצות רפואית מוסמכת יכולה להזיק.
יתכן שישנם אחרים שזה לא יעזור להם ודברים אחרים כן יעזרו להם וא"כ בשמחה רבה שינסו ואני יכול להבטיח לך שאם אני מוצא דרך אחרת שהוכחה כיעילה באותו הרגע אני עוזב את התכנית[לא את אלוקים] אבל למכור קשה כמוני אני לא שמעתי על דרך אחרת,והתכנית עובדת בכל אופן בשבילי בינתיים כמעט חצי שנה נקי.
לא נראה לי שיש פה מישהו שיחלוק עליך שאם אתה לא מכור או יש לך דרך אחרת ואינך צריך את זה שתעשה את מה שטוב לך. האנשים המדהימים פה שעושים עבודת קודש בהתנדבות מלאה,ובאהבה ובאמת מכל הלב והם ישמחו שמצאת את דרכך הם רק מדברים מנסיונם ומספרים ומשתפים מה שעבד עבורם. ובאמת "סוד" כותב את זה בפירוש כאן

האם זה נכון עבור כל אחד שמתמודד עם התאווה? לא ולא! ראשית כל, ישנם רבים שאינם מכורים, ועבורם אין צורך להגיע לטיפול הרפואי הזה, והם יכולים להשתמש בכלים הרגילים של התמודדות עם כל פיתוי וקושי. לכן המדריך של שמור עיניך לא מתחיל עם הצעדים, והם רק כלי אחד למי שניסה את כל הכלים שלפניו ולא הצליח. יש מסננים וחבר מלווה, יש שבועות ויש התעמלות וכן הלאה, אחד מהכלים האלו יכול לעזור, ואם לא אחד אז שילוב של כמה.
אבל גם עבור מי שמכור, אי אפשר לומר שזאת הדרך היחידה. אלוקים מספיק גדול כדי למצוא הרבה דרכים עבור הילדים שלו, והצעדים היא רק דרך אחת מהן. העובדה שהיא עבדה עבורי, לא בהכרח אומרת שהיא תעבוד עבור מישהו אחר, והעובדה שדרכים אחרות לא עבדו עבורי - לא בהכרח אומרת שהן לא יעבוד גם עבור מישהו אחר. זה מצד אחד, אבל מצד שני, צריך לתת משקל גם לעובדות, והעובדה היא שהדרך המקובלת ביותר בעולם כולו להתמודדות עם התמכרויות היא שיטת הצעדים, ומליוני אנשים קיבלו את החיים שלהם במתנה בזכותם. גם כאשר מדובר על ההתמודדות הספציפית שלנו כאן עם התאווה, ההיסטוריה של שמור עיניך מוכיחה שהדרך שהוכיחה את עצמה הכי טוב היתה הדרך של הצעדים, ורוב מוחלט של אלו שהגיעו לכאן עם בעיה קשה והצליחו לפתור אותה היא הדרך הזאת.

אז נכון שלחבר החדש או למשקיף מן הצד זה נראה מוגזם, וזה בסדר. אני לא מנסה לשכנע אף אחד לחשוב כמוני. אני רק מסביר למה אני כזה, אולי זה יועיל למישהו.

יהי אלוקים איתך בכל אשר תפנה ובעזת השם גם תצליח
באהבה אבי
נערך לאחרונה: לפני 9 שנים, 7 חודשים על ידי .

בעניין: למה ההגזמה הזאת עם הצעדים? לפני 9 שנים, 7 חודשים #70606

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
שלום חבר,

אני לגמרי מסכים איתך. בהנחה שאתה אכן לא מכור ותוכל להתמודד עם זה לבד, הקריאה על הצעד הראשון (בשונה מהקריאה על כל שאר הצעדים) אכן תהיה זרה לך.

לכן, עלה הרעיון לעשות אימייל יומי נוסף של חיזוקים רגילים עבור אלו שאינם מכורים וצריכים רק כלים נוספים להתמודדות.

למה בכל זאת כעת זה לא קיים? הסיבה המרכזית היא כיון שהדבר הראשון שבנו כאן היה מחלקת טיפול נמרץ, לפני שדאגו למרפאת שיניים או משרד לתזונאית. יש כאן אלפי אנשים שהחיים שלהם מתפרקים, שניסו כל דבר אחר ונכשלו, ועבורם יש כאן בשורה ענקית. אם יהיה מי שירים את הכפפה כעת לדאוג גם לאלו שלא נמצאים במצב הזה ורק צריכים עזרה - בודאי שזה הכיוון והדרך.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.41 שניות

Are you sure?

כן