ברוכים הבאים, אורח

מבחן המרשמלו - גירסת המכורים
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים 631 צפיות

מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92450

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל

תהליכים פסיכולוגיים הם בדרך כלל מורכבים מאוד, וקשה עד בלתי אפשרי למצוא מבחנים פשוטים שיתנו תשובה מכריעה לשאלות כמו מה המניעים של אדם או איזה תכונה תשפיע באופן מוחלט על המשך החיים. אפילו מבחנים שמקובלים מאוד כמו מבחן למדידת מנת משכל (IQ) הוא לא חף משאלות כמו את מה בדיוק זה בוחן והאם יכול להיות שהוא מושפע מכל מיני גורמים אחרים כמו למשל תרבות. יוצא מן הכלל הוא מבחן המרשמלו שפיתח פסיכולוג (יהודי) בשם מישל. 

הנה התיאור של הניסוי מתוך ויקיפדיה: 

ניסוי המרשמלו הוא ניסוי ידוע הבודק את העקרון. בשנות ה-60 של המאה ה-20 נבדקה קבוצה של בני ארבע בניסוי. לכל אחד מהם ניתן מרשמלו כשהובטח להם שיקבלו מרשמלו נוסף, רק אם יוכלו להמתין 20 דקות לפני שיאכלו את הראשון. חלק מהילדים לא היו מסוגלים להמתין וחלק כן. לאחר מכן עקבו החוקרים אחר הילדים עד גיל ההתבגרות ומצאו שבעלי היכולת להמתין היו סתגלניים יותר ואחראיים יותר (על פי סקר הורים ומורים). בנוסף, הם צברו ממוצע של 210 נקודות יותר במבחן יכולת לימודית SAT.

כפי שמסתבר, היכולת לדחות סיפוקים היא מרכיב חשוב ביותר בהצלחה בחיים. אם אני מעדיף הכל "כאן ועכשיו", קרוב לודאי שבסוף זה ישפיע עליי ויהיה לי פחות ממי שמוכן להמתין ולקבל יותר במועד מאוחר יותר. הגישה הזאת של "כאן ועכשיו" בלי להתחשב בתוצאות היא כמובן מרכיב חשוב בדפוס של התמכרות פעילה, כיון שאני מעדיף את ההקלה הרגעית שנותנת לי התאווה עכשיו, על פני התוצאות שיהיו לכך מאוחר יותר. אמנם לא בדקו האם הנחקרים במבחן המרשלמו שלא הצליחו בדחיית סיפוקים הפכו למכורים, אבל אני מרשה לעצמי לנחש שאם היו בודקים - התוצאות לא היו מפתיעות...

אבל אני לא בן ארבע (וגם לא אוהב מרשמלו), והבעיה שלי עם דחיית סיפוקים היא לא חדשה, ולמרות זאת אני חושב שיש לי הרבה מה ללמוד מניסוי המרשמלו, בכך שלפעמים אין צורך בחפירות ארכיאולוגיות כדי לדעת מה המצב שלי, ואפשר להסתפק בסימנים פשוטים ביותר.

אז מהו מבחן המרשמלו שלי כמכור? אצלי זה היד הנשלחת אוטומטית לפלאפון. הניסוי הוא פשוט: אם סיימתי את העבודה במשרד מול המחשב, יצאתי לרכב והדבר הראשון שאני עושה כשאני נכנס לרכב זה להוציא את הפלאפון כדי "לבדוק מה חדש", אז אני במצב לא טוב. אם לעומת זאת אני מסוגל לצאת למסעדה עם הילדים ולהשאיר את הפלאפון באוטו מתוך הבנה שהעולם יצליח להסתדר גם בלעדיי - אני במצב טוב. זה נכון ברכב ובמסעדה ונכון בכל מקרה אחר. 

למה זה עובד? פשוט מאוד. ההתמכרות עבורי היא קודם כל בריחה, ולכן ניתן למדוד את זה על ידי הבריחה הטבעית שלי אל הסמארטפון. ההיפך מבריחה זה להיות נוכח, להיות מחובר, וזה מתבטא בכך שאני יכול לחיות עם עצמי בנוחות, בלי לחפש הסחת דעת קבועה אותה אני מוצא בפלאפון. אם אני יכול להיות נוכח ומחובר ברגעים הקטנים של החיים, אז לא אחפש בריחה ברגעים הקשים יותר שבהם אני רוצה להשתמש בתאווה.

עבורי זה עובד תמיד, ואני משתמש במדד הזה הרבה. כשאני רואה שהסמארטפון משתלט לי על החיים, אני מבין שזה לא קשור בכלל לסמארטפון ולא לחדשות, אלא לכך שאני בתוכי פנימה רוצה לברוח מעצמי, וזאת נורה אדומה שנדלקת כדי להזהיר אותי מהמשך ההתדרדרות.

הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92461

• מושי
  • רצף ניקיון נוכחי: 402 ימים
  • דירוג פלטיניום

לא יפה לכתוב מוסר צורב בבשר החי - בפומבי!
[סליחה, פשוט הרגשתי שאתה מדבר אלי ישירות]

השאלה היא, איך מתחילים להתמודד עם זה? איך מתחילים לדחות סיפוקים?
פשוט להתחיל ללכת ראש בקיר? או שיש איזשהו דרך איך מתחילים עם זה [כלומר, עם עצמי].

אשמח לשמוע טיפים ורעיונות ומעשים.

מושי.

= = =
גם היום, רק להיום.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92466

• אלי
  • רצף ניקיון נוכחי: 82 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • המשימה אפשרית, אחרת לא היינו מקבלים אותה!!!
איך שקראתי את הפוסט הזה ישר בדקתי בטלפון אם קיבלתי הודעה

אני חושב שאם ניגשים נכון לתהליך ההחלמה, אפשר להרחיב אותו לכיוונים של דחיית סיפוקים גם בתחומים אחרים (דיאטה לדוגמא)

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92467

התחברתי מאוד. גם לדוגמת הפלפון, אצלי זה ממש ממש ככה. הוי אומר שכיום אין לי (כמעט ) הבדל אם האינטרנט-הפלפון חסום או לא, שאלת השאלות היא האם אני חסום,,, האם אני מנותק או מחובר.

מה שקצת תמהתי זה על המחקר ההוא, כי מנסיוני האישי הייתי ילד-בחור עם המון המון אחריות יחסית לגילו וממש מומחה בדחיית סיפוקים ( אולי זה הגיע מצרות עין בה התברכתי,, אבל זו היתה המציאות ). והיום המצב ,,,???

אריאל,
אני בהתחלה,,, אני מנסה,,,, אני מתבייש,,, אני מפחד,,, אני מקווה,,, אני מייחל,,, אני מתפלל !!!!!!!!

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92475

תודה סוד הכניעה, מאד מעניין..

כיום בדורינו זה מחלה של כל האנושות... כל רעיון החיבור, להיות מחובר.
נדיר למצוא אדם שמסוגל להתמודד עם "עצמו" אנשים ברובם מקדישים את הנוחות והנהנתנות ע"פ האיכות והאמיתיות...
ומכאן ההשקעה של בני האדם בתדמית החיצונית שהיא יותר חשובה מהכל.. 
לאנשים לא באמת חשוב מה הם באמת כמו שחשוב להם מה חושבים עליהם... כך אנחנו מורגלים מגיל אפס כשכהורים אנו צועקים לילדים שלא יפה לצאת לרחוב מלוכלך בזמן שבבית זה בסדר. זוהי דוגמא אחת מני אלף..
או שליד אנשים אסור לדבר לא יפה ובבית זה הרבה פחות מלחיץ ופחות חמור.. (הילד מרגיש הכל)

כל זה מוביל אותנו להתמודד עם מצבים שבטבעיות אנו לא יכולים לסבול, ומכאן ואילך פשוט ביותר שאדם לא רוצה להיפגש עם עצמו..
אנשים מסוגלים לחיות שנים על גבי שנים במצב של בריחה, לא לחשוב באמת מה אנחנו עושים, לא להתבונן... כל הזמן חדשות, עיתונים, וואצאפ, חברים, סרטים... וכשיש רגע בבית ללא כלום מחפשים מיד מה ניתן לעשות כיצד למלא את הזמן. (וכל כך פשוט שגם אין סבלנות לשוחח עם האשה כתוצאה מזה)
עכשיו אני מבין שככל הנראה זה גם גורם להתמכר בקלות..וכנראה שבדורינו ההתמכרות היא דבר הרבה יותר נפוץ.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92476

אני מצטרף לאריאל
אני תמיד הייתי ועדיין מספר אחד בלדחות סיפוקים.
אין לי בעיה לדחות סיפוקי אוכל וממתקים. אני אלוף.
אבל מול התאוה אני חסר אונים.
אני מוזר, אבל מכור לא פחות.

אין שום דבר בעולם שיכול לגרום לקב"ה לאהוב אותי פחות

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92478

• סוד הכניעה
  • מנהל

תודה חברים על התגובות.

אני לא יודע אם באמת מבחן המרשמלו יכול לנבא התמכרות או לא, כתבתי שלדעתי זה יכול, אבל זה סתם השערה פרועה. יכול להיות כמובן שאין שום קשר. מה שכן, מבחן הפלאפון יכול לנבא את המצב שלי כיום - וזה אני יודע בוודאות.

איך מגיעים למצב של להיות נוכח? שאלה טובה. עוזר לי לעשות את הצעדים, להיות מודע לבעיה שלי, לדבר על זה, להיות כנה עם עצמי ועם אחרים (או לפחות להשתדל).

אגב, אם כשאני בקבוצה אני מרגיש את הדחף להציץ בפלאפון, אז אני יודע שהמצב שלי באמת גרוע...

הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92481

• אהבת חסד
  • רצף ניקיון נוכחי: 1913 ימים
  • דירוג פלטיניום
סוד הכניעה כתב on 11 אוג' 2016 15:34:

אגב, אם כשאני בקבוצה אני מרגיש את הדחף להציץ בפלאפון, אז אני יודע שהמצב שלי באמת גרוע...

ואוו... אני לא מסוגל לראות את זה כשמישהו עושה את זה... כ"ש וכ"ש כשאני משתף...

נערך לאחרונה: לפני 8 שנים, 1 חודש על ידי אהבת חסד.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92497

אהבת חסד כתב on 11 אוג' 2016 16:30:

גם אותי זה ממש משגע כשאני רואה חברים משחקים בפלאפון החכם באמצע קבוצה, אני ממש רועד מפחד שגם אני יראה כך בעוד תקופה.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92500

• מוטי ראוי
  • רצף ניקיון נוכחי: 100 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • חי ומרגיש בזכות אלוקים ובאמצעות שמור עיניך וחברים
אחיד בשמיא כתב on 11 אוג' 2016 20:57:

אהבת חסד כתב on 11 אוג' 2016 16:30:

גם אותי זה ממש משגע כשאני רואה חברים משחקים בפלאפון החכם באמצע קבוצה, אני ממש רועד מפחד שגם אני יראה כך בעוד תקופה.

שלום
כיף לקרוא,
אבל ספציפית בזמן הפגישה, אלמד זכות,
יש חברים בעלי קוצים שלא יכולים לשבת רגע, והדרך שלהם להיות נוכח זה בהתעסקות נוספת...
אישית היום הייתי בציון דרך של חבר שאני .. איך לומר בעדינות, הרבה פגמי אופי שלי קופצים כשהוא פותח את הפה,
ובמקום לברוח, קישקשתי כל המסר (וגם הקשבתי), קישקשתי את פגמי האופי שלי שצצו ברגע שהם הופיעו, היהירות וההתנשאות, הזלזול והשיפוטיות, הביקורתיות וה,,, כל השאר, אתם יודעים,
כתבתי לעצמי שאין לי זכות להרגיש שאני יותר שווה וכו',
זר שהיה רואה אותי כותב במרץ היה יכול להאשימני בניתוק והתעלמות
אבל אין זה כך,
אני מכיר כמה חברים שנוהגים באופן דומה , רק בנייד,
טוב סטיתי די...
אגב ,סוד,
התגעגתי...
אוהבים
מוטי

חבר שמור עיניך,
ובחסדי ה' ולא בכוחי נקי מט"ז שבט תשע"ב, 09/02/2012,
והנני אסיר תודה על כך, ומתפלל לשפיות גם היום.
נערך לאחרונה: לפני 8 שנים, 1 חודש על ידי מוטי ראוי.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92501

• אהבת חסד
  • רצף ניקיון נוכחי: 1913 ימים
  • דירוג פלטיניום

אגב, ראיתי אותך היום... לא חשבתי לרגע שאתה משרבט שם משהו סתם מתוך שיעמום...
אוהבים...

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92517

• סוד הכניעה
  • מנהל

תודה מוטי, זה הדדי.

בכל אופן - המטרה של הדברים כאן לא היתה להסביר למה התנהגות של חבר אחר משגעת אותי אלא למה ההתנהגות שלי משגעת אותי...

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92527

• טהרני
  • רצף ניקיון נוכחי: 3306 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • עלי לבחור בין כניעה להשפלה

באופן אישי, כשאני מתעסק בפלאפון בקבוצה (בדרך כלל מסתכל מי מתקשר או עונה לסמס), הרגשות שלי מעורבים: א. הלקאה עצמית- "אוי וי, אני מזלזל בהחלמה..." ב. קבלה ואסירות תודה- "וואו! אני ממש מרגיש כאן בבית. אני מרגיש נוח לאחר, להיות לא מרוכז, לשחרר את הפוזה של הרציני בהחלמה. מרגיש נוח להיות אני, כפי שאני מבין את עצמי רק להיום".
ליומן המסע שלי     הפוסט שהסביר לי מה הבעייה     הפוסט שהסביר לי מה הפתרון
אני חסר אונים, אנא עזור לי!

כאשר "בידך אפקיד רוחי" אז "פדית אותי ה' א-ל אמת". וככל שהצד הראשון של המטבע יהיה יותר בשלימות, כך גם הצד השני.

תגובה: מבחן המרשמלו - גירסת המכורים לפני 8 שנים, 1 חודש #92541

קורה לי הרבה.
קשה לי סתם לשבת שם
פעם אחת שמתי את הנייד ליד הדובר כדי להקליט... ואז נאלצתי להקשיב כל הזמן...

חברים, אנא קבלו את הבעיות שלי,... קשה לי

• עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.71 שניות

Are you sure?

כן