ברוכים הבאים, אורח

חזרה לאן?
(0 צופה) 
  • עמוד:
  • 1

נושא: חזרה לאן? 739 צפיות

חזרה לאן? לפני 11 שנים #42341

טיבם של פערים שהם יוצרים תסכול. אדם מתכונן תקופה ארוכה לאירוע המצית את דמיונו. חושיו הגסטרונומיים והאסתטיים רוקמים במוחו בצבעים חיים את העונג הצרוף אשר יהיה מנת חלקו בערב ההוא. ההזמנה תלויה אחר כבוד על שטח הפרסום היקר ביותר בחלקו העליון של המקרר ותזכורת מאירת עיניים נרשמה באותיות קידוש לבנה בכל לוח אפשרי.

או אז מגיע לו הערב הנכסף, מבוקרו של יום כל טעימה נבחנת בשום שכל. לא חבל להתמלא? בתכנון מוקפד מוצאים מיטב הבגדים והחליפות ומצוחצחת כל זווית אפשרית. ברגע הגורלי הוא צועד מעדנות לפתחו של אולם האירועים אשר למגינת לבו מתגלה כחדר אוכל מאולתר. את פניו מקדם ריח מוזר ובלתי מזוהה של מקום אשר מזמן לא זכה לשטיפה הגונה. על שולחנות שראו ימים טובים יותר מוגש בליל מאכלים בלתי מזוהים המעוררים מחשבות נוגות על תכליתו של האדם. באבחת סכין חלודה המונחת לצד הסכו"ם, נחתכת לה באחת האשליה. מפח הנפש הוא הדבר היחיד המתאים לאווירה. כגודל הפער כך גודל התסכול.

מה גורם לנו לטפח אשליות נפוחות ממדים הגורמות לנו לאכזבות?

שאיפות הן הכח המניע את האנושות כולה. בלעדיהן היינו חיים עדיין במערות, אוכלים זירעונים ומלחכים את עשב השדה. מה אם כן גורם להן לאותן שאיפות צמיחה חיוביות, לשנות מוטציה ולהפוך לחרב פיפיות המכלה את לשד עצמותנו?

סביבת החיים בה גדלתי טיפחה בי מיום עמדי על דעתי את השאיפה לגדולות. עוד בטרם ידעתי להגות מילה אחת על לשוני כבר ספגתי אל תוכי את המסרים הנשגבים. הדמעות הזולגות במורד דפיו הממורטים של ספר התהילים של אימי, חרצו במליחותם את ליבי הרך שגמר אומר בשתיקה לא להכזיב. מכאן החל מסע ארוך ודו קטבי. המשאלות הלכו וגדלו עם השנים. דמעותיה של אימי פשטו ולבשו צורה. בסדר מופתי באו אחריהן טורים טורים של ספרים בגדלים שונים. דמויות קורנות הוד של גדולי ישראל ניבטו מכל עבר ופניהם המאירות הציתו את הדמיון. העולם כולו עצר את נשימתו מול נשמת ילד רך המתקשה להגשים צפיות, אך מתקשה עוד יותר לאכזב.

כמה פורקן יש בצמד המילים המופלאות כל כך "קשה לי". שתי מילים מדהימות בפשטותן. כאשר אין את היכולת להגות אותן באותיותיהן, לא יוכלו אין סוף מילים למלא את מקומם. הנפתלות שבהודאה בחוסר האונים הולידה המון יצירות מזעזעות. הכלאות אכזריות ובלתי אפשריות. נשף מסכות עצוב ומייגע שהסתיים תמיד במפח נפש. הצורך להתאים תמיד את המציאות לצפיות, הרים בכל פעם את רף האקרובטיקה לגבהים חדשים אך לא שינה במאומה את המציאות. במידה זו או אחרת רוב בני האדם מסגלים לעצמם צורת התנהגות חיצונית, השונה במהותה מחייהם האמתיים, אצל חלקם הפער הוא בלתי נסבל.

ואז הגיעה ההכרה.

מלך סין הזקן מספרת האגדה, חיפש יורש. בהוראתו חולקו מיליוני זירעונים לילדי הממלכה כאשר הצו מודיע כי מי אשר יצליח לגדל את הפרח המופלא ביותר יזכה לרשת את כס המלכות. הזמן עבר והגיע היום. המלך עובר על פני מיליוני עציצים עם פרחים מופלאים המוחזקים בידיהם הרכות של ילדים המחכים בעיניים כלות למבט המלך. והנה בפינה נידחת עומד ילד מבויש עם עציץ ריק. כל מאמציו לטיפוח הצמח  העלו חרס. בדיעבד התברר כי לכל ילדי הממלכה נתנו זרעים שאינם יכולים להצמיח כדי לבחון את מידת ישרם אם יחליפו אותם בזרעים אחרים. הילד היחיד שלא הצמיח מאומה והציג את העציץ כפי שהוא זכה בכס המלוכה.

בעולם של הישגיות המקדש את מבחן התוצאה, אין מקום לחוסר אונים. גם באותן פינות נדחות המביעות הזדהות עם חולשה, היא לא הופכת למשהו אידיאלי אלא מושא לאמפתיה לכל היותר. לא פלא שהחיצוניות תופסת מקום כה נכבד במחוזותינו. אנו מקדשים את התוצאה, לא את הדרך. ומה אם נתוני הפתיחה שונים? האם יעלה על הדעת להכניס לתחרות מרוץ אחת מטוס סילון ומכונית מרוץ? האם חוסר יכולתה של מכונית המרוץ הטובה בעולם להתחרות במטוס קרב פוגעת בכישוריה?

רבי יוסף בנו של רבי יהושע בן לוי מספרת הגמרא, נפטר וחזר לחיים. כששאל אותו אביו מה ראה שם, ענה לו "עולם הפוך ראיתי, עליונים למטה ותחתונים למעלה". אמר לו אביו, "עולם ברור ראית". הסברם של דברים הם, כי גם מי שבאמת נראה לנו כגדול בעולם הזה, ייתכן ובעולם הבא יהיה בדרגה פחותה ממי שנראה לנו במעמד נמוך כאן בעולם הזה. הנתונים שמהם מורכב כל אחד הם אלו אשר יקבעו האם עשה את המוטל עליו. גישה זו הנה הפוכה לחלוטין מהמבט המקובל גם אצל אנשים גדולים כרבי יוסף שלא הצליח להבין מדוע עליונים למטה ותחתונים למעלה.

חוסר ההשלמה עם הנתונים, פוגעת ביכולת למצות את הנדרש בנקודת המצב שלנו. הרצון להיות מי שאיננו, מוביל לקריסה מוחלטת של כל הערכים. התסכול מונע מאתנו לעשות את מה שאפשר.

בימים אלו חוזרת האפשרות לתיאום ציפיות. "תשובה" משמעה חזרה למקור, לנקודת המוצא שממנה התחיל הכל. אותו מקום שם התחיל הפער בין מי שאנחנו למי שהיינו אמורים להיות. חזרה אל הצעד הראשון שהתרחק ממסלול חיינו המקורי. זה הזמן לקבל את עצמנו כפי שהננו. להשלים השלמה של שמחה עם מגוון התנאים והנסיבות שהפכו אותנו למי שאנחנו, זהו רצונו של אלוקים וזהו הטוב המוחלט. חוסר ההכרה שלנו בכך, לא ישנה במאומה את האמת.

למרבה הפלא, עם הקבלה וההשלמה אנו מקבלים כוחות רעננים לעשות את המוטל עלינו, אותם כוחות המתאימים לאישיותנו. לא פלא שלא הצלחנו להיות מישהו אחר עם נתונים המיועדים לנו. לא היה סיכוי שנצליח בכך.

"לכו ונשובה" חזרה לאן? אל עצמנו!

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42343

תודה על זה.

רפרפתי. מזדהה. הציפיות, ההישגיות והיכולת להכנע

וקיפאון

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42344

• הושיעה נא
  • רצף ניקיון נוכחי: 1617 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • יש תקווה!
תודה לך אח יקר.
קראתי בעיון. נהניתי והתחברתי. לשמוע את זה ממך העצים עבורי את המסר.
התגעגעתי לכתיבה שלך.
היו לי אכזבות קשות שהפילו אותי לקרשים, כגודל הציפיות.
התכנית ההזויה הזו מנסה לומר לי להוריד ציפיות. היה קשה לי לקבל את זה, אבל כמו שתיארת, המציאות הכריעה אותי. לא נותרו לי ברירות.
הרכנתי את הראש, והורדתי ציפיות. מעצמי, מאחרים. גם מאלוקים, הפסקתי להכתיב לו את הציפיות שלי.
מאז דברים רק הולכים ומשתפרים. אני מרגיש את התשובה שכתבת עליה.

השיבנו ה' אליך ונשובה... (השיבנו? תחזיר אותנו אליך גם אם איננו עומדים בציפיות...)

תודה
אוהב
הושיעה
אנא ה' הושיעה נא! עוזר דלים הושיעה נא!
הושיעה את עמך, וברך את נחלתך, ורעם ונשאם עד עולם...

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42353

• סוד הכניעה
  • רצף ניקיון נוכחי: 2477 ימים
  • מנהל
חזרה לכאן...

תודה חבר יקר.
הכינוי שלי הוא 'סוד הכניעה' ואני מכור בהחלמה. בחסד א-לוהים - לגמרי לא מובן מאליו - אני נקי מאז כ"ו בכסלו תשע"ב, כל יום - רק להיום.

הסיפור האישי שלי: goo.gl/mShRFs

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42359

• אבי גולן
  • רצף ניקיון נוכחי: 208 ימים
  • דירוג פלטיניום

רבי יוסף בנו של רבי יהושע בן לוי מספרת הגמרא, נפטר וחזר לחיים. כששאל אותו אביו מה ראה שם, ענה לו "עולם הפוך ראיתי, עליונים למטה ותחתונים למעלה". אמר לו אביו, "עולם ברור ראית". הסברם של דברים הם, כי גם מי שבאמת נראה לנו כגדול בעולם הזה, ייתכן ובעולם הבא יהיה בדרגה פחותה ממי שנראה לנו במעמד נמוך כאן בעולם הזה. הנתונים שמהם מורכב כל אחד הם אלו אשר יקבעו האם עשה את המוטל עליו. גישה זו הנה הפוכה לחלוטין מהמבט המקובל גם אצל אנשים גדולים כרבי יוסף שלא הצליח להבין מדוע עליונים למטה ותחתונים למעלה.

אם מותר לי להגיב
שמעתי למה "עליונים למטה"?
האם כל הצדיקים שהם העליונים נמצאים למטה?
רק התשובה היא שמקבלים שכר לפי ההשתדלות ולא לפי התוצאה
ולכן התחתונים שמשתדלים ומשתדלים נמצאים למעלה.
ואני לקחתי בזה הרבה חיזוק 
אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁהַבּוֹרֵא יִתְבָּרַךְ שְׁמוֹ הוּא בּוֹרֵא וּמַנְהִיג לְכָל הַבְּרוּאִים. וְהוּא יכול בכוחו לתת לי עוד יום נקי ומפוכח.

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42365

• מוטי ראוי
  • רצף ניקיון נוכחי: 100 ימים
  • דירוג פלטיניום
  • חי ומרגיש בזכות אלוקים ובאמצעות שמור עיניך וחברים
אכן
חזרת עם תשובה
תודה
חבר שמור עיניך,
ובחסדי ה' ולא בכוחי נקי מט"ז שבט תשע"ב, 09/02/2012,
והנני אסיר תודה על כך, ומתפלל לשפיות גם היום.

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42370

• יש תקווה (?/!)
וואו! מזדהה עם כל מילה... הכאב הגדול ביותר הוא הצורך לוותר על מה שהוגדר עד עתה "עצמי", אבל בעצם היה מישהו אחר. זה לא היה אני. ואז יש זמן שהוא וואקום, חלל: אז מי אני באמת? החלל הזה יוצר תסכול על תסכול, אולם זו הריסה לצורך בניה. לא תיתכן בניה של בנין חדש וחזק, ללא הריסה של הבנין הישן והרעוע. אפשר להתרפק על הישן והרעוע, ואפשר להרוס על מנת לבנות.
תודה שהזכרת לי שבכל התהליך הזה שאני רוצה להתחיל עכשיו לעבור, אני לא הולך למקום לא מוכר. להיפך, אני הולך לעצמי.

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42386

• brother
  • דירוג פלטיניום
תודה באמת מדהים.
אם אפשר להתייחס במעט לחלק שמאוד לא הזדהיתי אתו מתוך באמת הבהרה שלדעתי יש צורך בה:
כתבת כך : "אנו מקדשים את התוצאה, לא את הדרך" ואני לא יודע למה כתבת כך הרי אני מאמין שאתה מכיר את השיר אשרי מי שגדל בתורה לא כתוב "גדול" כתוב גדל..
אדם כל הזמן גדל ומתפתח... בכלל כל היהדות רואה את הדרך כעיקר צריך רק למצוא היכן זה כתוב ותאמין לי זה כתוב עשרות פעמים בתורה ואפילו יותר! אם תרצה אוכל לכתוב..
עוד דבר שהיה קשה לי לקרוא היה עניין הצפיה של ההורים, אני מאוד מזדהה אבל אני חושב שאם ההורים כך משדרים זה טעות, אנו בתור הורים צריכים לתקן את הדבר הזה ולקוות שה' הוא שיחליט מה הילד שלי יהיה אני רק יכול לתת לו את היד שתוליך אותו קדימה ולמעלה... וה' הטוב בעיניו יעשה...
אוהב ומחבק כמו שאח יודע לעשות.
אני תמיד הרגשתי שחסר לי החיבוק הגדול שיקרב אותי אליך.

לכן החלטתי שאת החיבוק הזה אני רוצה להעניק לכל מי שרק יבקש

בחיבוק גדול ואוהב שרק אח יכול לתת.

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42446

brother כתב on 28 אוג' 2013 20:34:

אם אפשר להתייחס במעט לחלק שמאוד לא הזדהיתי אתו מתוך באמת הבהרה שלדעתי יש צורך בה:
כתבת כך : "אנו מקדשים את התוצאה, לא את הדרך" ואני לא יודע למה כתבת כך הרי אני מאמין שאתה מכיר את השיר אשרי מי שגדל בתורה לא כתוב "גדול" כתוב גדל..
אדם כל הזמן גדל ומתפתח... בכלל כל היהדות רואה את הדרך כעיקר צריך רק למצוא היכן זה כתוב ותאמין לי זה כתוב עשרות פעמים בתורה ואפילו יותר! אם תרצה אוכל לכתוב..
עוד דבר שהיה קשה לי לקרוא היה עניין הצפיה של ההורים, אני מאוד מזדהה אבל אני חושב שאם ההורים כך משדרים זה טעות, אנו בתור הורים צריכים לתקן את הדבר הזה ולקוות שה' הוא שיחליט מה הילד שלי יהיה אני רק יכול לתת לו את היד שתוליך אותו קדימה ולמעלה... וה' הטוב בעיניו יעשה...

ברור שהתורה והיהדות רואה את המאמץ כעיקר ולא את התוצאה. "אנו עמלים ומקבלים שכר והם עמלים ואינם מקבלים שכר" כתבתי על ההסתכלות במציאות של האדרת המצוינות לא תמיד על פי קנה המידה הנכון של נתוני הפתיחה.

בקשר לצפייה של ההורים זה לא ממש מדוייק. אם ההורים יתנו חופשיות לכל ילד ולא יטפחו בו צפיות הוא לא יגיע מן הסתם  למיצוי כוחותיו. החינוך לשאיפה חשוב להתקדמות. אך יש לתת את הדעת על יכולותיו של כל ילד ולקשייו. "חנוך לנער על פי דרכו"

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42461

תודה. זה פירוש נהדר למושג "תשובה" - תשובה למי שאנחנו אמורים להיות באמת, ולא למי שהתדמית המזויפת שלנו מכתיבה לנו. תודה שהארת את עיניי.
תן לו משלו, שאתה ושלך - שלו
וכן בדוד הוא אומר "כי ממך הכל, ומידך נתנו לך"

בעניין: חזרה לאן? לפני 11 שנים #42490

• brother
  • דירוג פלטיניום
בקשר לצפייה של ההורים זה לא ממש מדוייק. אם ההורים יתנו חופשיות לכל ילד ולא יטפחו בו צפיות הוא לא יגיע מן הסתם  למיצוי כוחותיו. החינוך לשאיפה חשוב להתקדמות. אך יש לתת את הדעת על יכולותיו של כל ילד ולקשייו. "חנוך לנער על פי דרכו"
[/quote]

אני אישית חושב שאחרת, ברור לי שזה שני גישות לחינוך ואין כאן מחלוקת אבל בכל אופן אני חושב שהגישה שאני הולך להציג היא יותר טובה לילד(ואני מדגיש דווקא לילד, כי ההורים צריכים לחשוב מה טוב לילד ולא מה טוב להם, ממה הם יקבלו גאווה מהילד, ממה הילד יסב להם נחת וכו')
והנה מעט מההשקפה שאני חושב ואף לומד אותה במסגרת לימודי הוראה:
הורים צריכים לעודד את הילד שלהם, לדחוף אותו לא לוותר לעצמו, לתת עצות, לשוחח איתו, לשמוח איתו ולהיות כתף תומכת, אך בשום אופן לא להראות לו אכזבה מכך שלא הלך לאן שרצו, גם ילד שלצערנו חזר בשאלה- צריך לא להרחיק אותו אלא להיפך לקבל את זה, לחבק אותו ולהמשיך לאהוב אותו רק כך הוא יחזור אולי.. חוץ מזה אני בטוח שילד שחוזר בשאלה זה בגלל שלא היה לו הורים שידעו לעשות את שכתבתי למעלה...
צריך מאוד להיזהר לא לפתח ציפיות שהילד יצא כך או כך, כי ברגע שהם לא יקרו ההורים יתאכזבו הילד מרגיש את השדר הזה וזה יוביל אותו לנפילות(לא משנה באיזה כיוון..)
לחנך לשאיפה זה דבר טוב אבל צריך מאוד להיזהר אני חושב שלא לכך צריך לחנך אלא לחנך למקום של מיצוי יכולות הילד! יש הבדל גדול בין השניים, יכול להיות שלילד יש יכולות ציור מדהימות אז אני אקדם אותו ואדחוף ואתמוך לשם אך לפתח אצלו ציפיות שיהיה איש הייטק זה יהיה דבר שלילי מאוד לעשות כי הוא פשוט לא שם... מקוה שאתה מבין אותי..
יש לי עוד הרבה מה לכתוב אבל בינתיים...
אני תמיד הרגשתי שחסר לי החיבוק הגדול שיקרב אותי אליך.

לכן החלטתי שאת החיבוק הזה אני רוצה להעניק לכל מי שרק יבקש

בחיבוק גדול ואוהב שרק אח יכול לתת.
  • עמוד:
  • 1
זמן ליצירת דף: 0.58 שניות

Are you sure?

כן